„Ty máš ale špeky“ aneb setkání s dětskou upřímností

Děti jsou upřímné bez cenzury. Pamatuju si na moment ze školky, kde jsem kdysi, když jsem měla silnou nadváhu, učila angličtinu. Jedna holčina ke mně přišla, doslova mě chytla za břicho, podívala se na na mě a s úsměvem prohlásila „ty máš ale špeky“. A zase odběhla, jakoby nic. Nebyl v tom zlý úmysl, spíš jen dětská rozvernost a možná trochu provokace.

Zdánlivě o nic nešlo. Jen pojmenovala to, co viděla – a co kromě ní viděli všichni ostatní, jenom se to neodvažovali pojmenovat takhle otevřeně a nahlas, protože věděli, že by mě jakákoliv poznámka směrem k mým špekům mrzela. Ta holčina to ale nevěděla a jsem si jistá, že o možných následcích ve své dětské upřímnosti vůbec nepřemýšlela. A právě proto jsem se na ni nemohla zlobit. Jenom mě to trochu šokovalo.

Když nad tím tak přemýšlím, upřímnost nakonec vůbec nemusí být špatná, i když se na první pohled jeví nebezpečně. Když jsou lidé upřímní, říkají i to, co ostatní nechtějí slyšet – a děti jsou v tom doslova mistři. Protože já jsem opravdu nechtěla slyšet, že mám špeky, i když jsem to samozřejmě věděla. A už vůbec jsem nestála o fyzickou konfrontaci s nimi, o kterou se  ta dívka postarala, když mě za moje břicho bez okolků zatahala.

Na rozdíl od dětí můžeme my dospělí svou upřímnost vyjadřovat šetrně, kultivovaně a s citem bez toho, abychom působili jako kruťasové. Taková rozvážná upřímnost nám může prospět, protože nás může probudit z uměle udržovaného spánku, z něhož se odmítáme vzbudit. Protože pokud pro mě tahle situace něčím byla, tak právě budíčkem, o který jsem nestála, ale který jsem potřebovala.

Napsat komentář