Měření

Při vstupní prohlídce dochází k 1)měření tlaku, 2)analýze těla a 3)přeměřování tělesných proporcí.

Není potřeba se svlékat, stačí sundat vrchní vrstvu oblečení, např. svetr nebo mikinu, zkrátka tak, aby bylo možné na paži umístit tlakoměr. Míry většinou zjišťujeme přes 1 vrstvu normálního oblečení (tričko, kalhoty), rozhodně není zapotřebí svlékat se víc. Měření na bioimpedančním přístroji probíhá naboso, takže na chvilku je ještě zapotřebí sundat ponožky.

Přístroj funguje tak, že na základě odporu vodivosti nepatrného elektrického proudu tzv. metodou bioelektrické impedance (BIA) změří podíly tělesné hmoty – měření v ponožkách by proto vzhledem k použité technologii nebylo možné.

Důležité upozornění: Vzhledem k tomu, že při měření prochází tělem slabý elektrický proud (smysly nezaznamenatelný), měření není vhodné pro osoby s kardiostimulátorem a pro těhotné ženy.

Veličiny, které měříme na přístroji Tanita:

  • Tělesná hmotnost
  • Procento tělesného tuku. Přístroj změří procento tělesného tuku, které posléze přepočítáme na konkrétní hodnotu v kilogramech. Z hlediska kontroly správného průběhu redukce hmotnosti se jedná o nejdůležitější údaj.
  • Svalová hmota. Tato funkce ukazuje hmotnost příčně pruhovaných i hladkých svalů, včetně vody v nich obsažené. Samostatně lze sledovat také hmotnost kosterního svalstva.
  • Hodnocení úrovně viscerálního tuku. Tato funkce určí, zda je množství viscerálního tuku v normálních nebo zvýšených hodnotách.
  • Bazální metabolismus a doporučený příjem energie. Bazální metabolismus udává hodnotu minimální energie, kterou tělo potřebuje v klidovém stavu, aby mohlo normálně fungovat (krevní oběh, dýchání, nervový systém, trávení apod.), přístroj na základě bazálního metabolismu určí doporučený příjem energie za den.
  • Metabolický věk (v rozmezí 12-99 let). Jedná se o hodnotu, která vychází z bazálního metabolismu a která představitelnou formou udává, nakolik náš skutečný věk odpovídá našemu fyzickému stavu.
  • Somatotyp. Tento údaj vychází z poměru tělesného tuku a svalové hmoty. Základem je předpoklad, že vyšší pohybová aktivita (a tedy vyšší kondice) se na těle projeví jako vyšší poměr svalové hmoty a nižší podíl tuku.
  • Hmotnost kalcia a ostatních minerálů v kostech.
  • Procento tělesných tekutin.