Když nám na něčem záleží, dokážeme zázraky. Co se ale stane, když tlak pomine?

V době krize člověk často zmobilizuje všechny svoje síly, zasekne se a drží. „Vydržet, vytrvat, dát do toho všechno.“ Cílem je zkrátka celou situaci nějak přežít, pokud možno s co nejmenší ztrátou. Ta pravá zkouška leckdy přichází až ve chvíli, kdy tlak pomine a krize skončí. Člověk se trochu uvolní – a tím vznikne prostor, aby to na něj všechno „padlo“.

S hubnutím je to podobně. V době, kdy nám na tom opravdu záleží, dokážeme zázraky. Kila jdou dolů, hubneme do svatebních šatů, do plavek… nebo třeba když nám pohrozí lékař. Dříve či později ale nastane chvíle, kdy se situace změní a tlak povolí. Máme po svatbě, po létě přijde podzim, náš zdravotní stav se zlepší… a motivace přirozeně zeslábne. Přestáváme se tolik hlídat, uvolníme sevření, tu a tam si něco dopřejeme.

Sama s tím mám relativně čerstvou zkušenost. Přibrala jsem letos po létě. Přišlo to pomalu a nenápadně, aniž bych si to nějak výrazně uvědomovala. Nepřibrala jsem moc – ale něco málo přece jen ano. Léto pro mě vždycky bylo zátěžovou dobou. Konfrontovalo mě s mou vlastní tělesností, s mými nejistotami. Byla jsem ve střehu, hlídala jsem se, dávala jsem si pozor. Bylo mi jasné, že je to doba, kdy „je všechno vidět“. Jenže léto odešlo a lidé se začali zahalovat. Kontrola povolila – a já jsem se přestala hlídat. Ne tolik, abych měla výčitky, ale dost na to, aby se to projevilo.

Chvíli mi trvalo, než mi došlo, co se děje. Teď se pokouším začít znovu, začít jinak. Změnily se i věci okolo, změnil se kontext. Mám dobrou příležitost udělat si další vnitřní inventuru. Co to vlastně chci? A chci to ještě? Proč to vlastně dělám? Čeho chci dosáhnout – a za jakou cenu? Jakkoli se odpovědi zdají být samozřejmé, je zapotřebí je znovu revidovat. Nejsme stejní a dnešek je jiný než včerejšek.

Napsat komentář