Jídlo je ta nejsilnější droga. Nebo ne?

Možná spíš obrazně. Rozhodně ale platí, že pro některé z nás je náš vztah k jídlu dost křehkou záležitostí. Je to závislost? Je to „jen“ návyk? Nebo co to tedy je? Rozhodně to ale není neutrální. Myslíme na něj, těšíme se na něj, někdy za něj dost utrácíme. Užíváme si ho, sytíme se jím, poddáváme se mu, potřebujeme ho… A občas to s ním prostě přeženeme. Vystřízlivění z „předávkování“ je často opředeno výčitkami svědomí. Máme pocit, že jsme v pasti. Že nás má jídlo v hrsti. Že se nedokážeme ovládat. Otázkou je, co vším tím jídlem ve skutečnosti (tedy kromě žaludku) sytíme.

Přesná hranice mezi tím, co je ve vztahu k jídlu normální a co ne, nejspíš neexistuje. Nejlepší je se v posuzování své „ne/normálnosti“ řídit nejenom rozumem, ale i pocity a intuicí. A občas taky není od věci si položit pár „nenormálních“ otázek.

Proč jím? (Světe div se, odpověď „protože mám hlad“ rozhodně není tak častá, jak by se mohlo zdát). Proč jím zrovna to, co jím? Co mě ovlivňuje v mých volbách? Jsou v mém jídelníčku potraviny, bez kterých se z různých důvodů neobejdu? Které to jsou a proč se bez nich neobejdu? Jaký je můj vztah k jídlu obecně? Jaký je můj vztah k jednotlivým potravinám? Jaké reakce ve mně konzumace určitých druhů jídel vyvolává?

Jenže co s tím? K čemu mi to bude? A i kdybych zjistil/a, že mám potíže, co bych měl/a dělat? To je otázka. Každý z nás má svobodu rozhodnutí. Jestli mně můj vztah k jídlu komplikuje život natolik, že je tím výrazně ohrožena moje spokojenost, pak si můžu nechat pomoct. Pokud jde „jen“ o něco, o čem si myslím, že to zvládnu sám, pak se s tím můžu pokusit udělat něco svépomocí. Pokud ale nejsem spokojen, rozhodně se vyplácí začít dělat aspoň něco. Nenechat to vyhnít, nenechat to zajít příliš daleko. Nerezignovat.

Napsat komentář